Sevişerek Korona Virüs Bulaşır mı?

Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs gündemden düşmüyor ve uzun bir süre daha gündemimizde kalacak. Hızlı bir şekilde yayılan ve etkisini gösteren bu virüs hakkında akıllarda birçok soru oluşuyor. İnsanlar her ne kadar dışarı çıkmasa da sevdikleriyle ister istemez temaslarda bulunabiliyorlar. Bu akıllara “Corona Virüs sevişerek bulaşır mı?” sorusunu akıllara getiriyor.

Corona virüs seks ile bulaşır mı?

Korona virüs HIV gibi cinsel temas ile bulaşan bir virüs değildir. Yani enfekte biriyle yakınlaştığınızda cinsel temasta bulunmadan önce virüsü kapmış olursunuz. Enfekte insanlara yaklaşmamamız gerektiğini bildiğimiz için enfekte olmayan birisiyle cinsel temas bizim koronaya yakalanmamıza sebep olmaz. Sağlıklı bireyler eşleriyle veya sevgilileriyle sevişmeye devam edebilirler.

Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar kategorisine girmediği için sevişmekten korkmamıza gerek yok. Yapılan bir araştırmada daha çok sevişen kişilerin bağışıklık sistemlerinin daha az sevişen kişilere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Buda aslında sevişmenin Korona virüsüne yakalanmamıza değil Korona virüsünden kurtulma şansımızı yükselteceğinin göstergesidir. Bilindiği üzere bağışıklık sistemi yüksek olan kişiler bu hastalığı grip gibi atlatabilmektedir.

Seks yapmak stresin giderilmesinde, kanser riskinin azalmasında, soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarına karşı savaşmada ve fazla kalorilerin yakılmasında büyük bir rol oynuyor. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda doktorlar insanların sevişmelerinin bağışıklık sistemleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylemektedir. Bu etkenler altında incelendiği zaman seks yapmak korona virüsünü bulaştırır mı? sorusu bilimsel olarak açıklanmakta ve aslında seks yapmamızın koronaya karşı dirençli olmamızı sağladığı görülmektedir.

İnsanların Korona virüsünden korunmak için sokaklara çıkmadığı zamanlarda evde aileleriyle herhangi bir semptom gösteren bir aile bireyi yoksa birlikte maske takmadan zaman geçirebilirler. Aynı şekilde herhangi bir semptom görülmüyorsa eşler korkmadan birbirleriyle sevişebilir ve gönül rahatlığıyla cinsellik yaşayabilirler. Corona virüs cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmadığı gibi diğer virüslere göre biraz daha ağır bir yapıya sahiptir. Buda havada asılı kalmasını engellemekte ve bulaşıcılığını azaltmaktadır. Aynı şekilde diğer tüm korona virüs çeşitleri de sevişerek kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Bu hastalıklardan korunmanın en iyi yolları sık sık ellerin yıkanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir